Vampire Knight
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Pentru toti fanii Vampire Knight
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Elfen Lied

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Kuran
Vampire Admin
Vampire Admin
Kuran


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 31
Localizare : Cross Academy
Warn :
Elfen Lied Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Elfen Lied Right_bar_bleue

Data de inscriere : 17/07/2008

Elfen Lied Empty
MesajSubiect: Elfen Lied   Elfen Lied Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 3:02 pm

Asta am gasito pe net......sper sa va placa


Introducere
Elfen Lied e tot o miniserie, de 13 episoade, la care a aparut si un extra ep, cu actiunea situata candva inainte de ultimul din serial. Acum apar versiunile pe DVD. Dupa titlul care te lasa confuz, v-ati dat seama ca trebuie sa fie vorba de ceva verrry eeevil... Chiar este. Povestea si serialul sunt foarte violente, plus ca are si valente de film psihologic, iar daca violenta nu ar fi suficienta pentru a fi interzis copiilor, mai contine si cateva scene erotice. Nimic serios, though. V-am atras deja atentia? >Smile Well, titlul precizeaza ca sunt cumva si elfi in serial. Dar se pare ca japonezii au definitia cam larga la acest gen. Cititi in continuare si veti afla de ce.

Poveste
Undeva, intr-un laborator strict secret, se faceau experimente secrete pe o specie aparte de oameni, considerati *blestemati*. Se nasteau cu coarne, si mai tarziu capatau o abilitate ce le permitea sa "extinda" brate din ei pe o distanta limitata, dar foarte puternice. De obicei, se transformau in bestii ce ucid tot in cale, deoarece principala functie pe care o atribuiau bratelor extra era de taia/ smulge/etc parti ale corpurilor animalelor vii. Si cu acele brate se puteau apara si de gloante... Aceasta specie se numea diclonius, iar cel mai puternic specimen din laborator (si cel mai violent) era o fata pe nume Lucy, care statea inchisa in permanenta, din cauza obiceiului ei de a felia tot ce misca. Ei credeau ca i-au sigilat puterea, dar, de-a lungul anilor, isi dezvolta mai bine abilitatile si reuseste la un moment dat sa scape, ucigand totul in cale. Chiar cand sa evadeze de pe insula pe care era, un lunetist ii trage una in cap, si cade inconstienta in mare. Ziua urmatoare, Kouta pleaca la plimbare, impreuna cu Yuka, prietena sa din copilarie (din cauza unui accident, uitase toata copilaria sa), ce venise in vizita, pe plaja din apropierea casei, unde... din apa apare o fata cu parul lung si roscat, goala pusca, cu sange curgand din frunte, si care tot zice "nyu" intruna. O iau acasa, si o ingrijesc, dupa care incep sa apara tot felul de probleme, una mai ciudata ca alta, pe langa intamplarile comice ce tin de comportamentul instinctual al lui Nyu. Pe parcurs, in casa lui Kouta ajung sa stea mai multe fete, din diverse motive, si toti sunt o mare familie. Pana cand...

Personaje
Kouta - e un student obisnuit, ce merge la cursuri, si are o casa in apropierea plajei din orasul sau. In copilarie a suferit o tragedie ce l-a facut sa uite tot trecutul sau, dar din cand in cand mai are flashbacks. Partea cea mai importanta e ca a uitat ca se indragostise de Yuka, o verisoara a lui foarte indepartata, si care a avut grija de el dupa accident, si il viziteaza constant. Kouta se decide sa o apere pe Nyu de politia care o cauta, si de tot ce se mai intampla, dar fara sa stie identitatea ei.

Nyu/Lucy - e un diclonius foarte periculos. Inca din copilarie a avut tendintele criminale, si de atunci a fost inchisa ~14 ani in acel institut de cercetari. Acum a evadat, si nimic nu ii va sta in calea libertatii. Nyu si Lucy sunt doua personalitati foarte diferite. Nyu e sperioasa, face chestii stupide, avand un comportament instinctual, fara a fi educata deloc. Dar zambeste foarte mult, si e draguta cu toata lumea, desi nu poate sa-si exprime sentimentele decat printr-un "Nyu" calduros. Lucy, pe de alta parte, e o criminala cu sange rece, care ar putea decapita pe cineva fara sa clipeasca sau sa aiba remuscari. Se pare totusi ca are un motiv ascuns pentru care tine la Kouta si prietenii lui. Lucy nu apare decat cand e provocata, si Nyu e prea speriata ca sa reactioneze.

Yuka - verisoara lui Kouta, pe care a cunoscut-o cand era foarte mic. De atunci au fost prieteni, iar ea il iubeste in secret. Kouta nu isi aminteste cat de mult o iubea, asa ca deocamdata sunt doar prieteni. Yuka va fi putin enervata de atentia pe care Kouta o acorda lui Nyu si de determinarea sa de a o apara pe Nyu de politie. Ca sa nu mai vorbim ca Nyu intra in tot soiul de situatii delicate cu Kouta exact inainte ca Yuka sa intre pe usa. In final, Yuka e doar ca o sora mai mare a sa, care are grija de toata lumea ce se aciueaza pe la el prin casa.

Mayu - o fetita care supravietuia singura pe strada, impreuna cu catelusul ei, Wanta. Mayu o gaseste pe Nyu si ajunge si ea sa stea la Kouta in casa, cand ei afla ca ea supravietuia stand singura pe strazi, si mancand doar ce primea de la vanzatorii de gogosi inimosi care se indragostisera deja de fetita cu catelusul ei ce treceau zilnic si zambeau la vitrine.

Nana - un alt diclonius, dar care facea tot ce ii spunea "tatal" ei, directorul institutului de cercetare, Mr. Kurama. Nana nu ucidea oameni, si era ascultatoare, motiv pentru care era folosita pentru cercetarile cu privire la natura abilitatilor si modul in care erau folosite. Nana va ajunge si ea sa stea in casa la Kouta, dar prima ei reactie in momentul cand o vede pe Nyu nu va fi una buna... Insa Kouta nu avea cum sa inteleaga asta. Nana e suparata tot timpul ca Nyu se integra mai bine in societate decat ea, care nu stia sa faca nimic, pentru ca mereu gresea.

Kurama - e seful securitatii, si singurul care se simtea in siguranta pe langa Lucy, care avea planuri mult mai sumbre pentru el decat sa-l decapiteze pe loc. El o iubeste cel mai mult pe Nana, pe care o considera propriul sau copil. Si el are o poveste trista, in urma caruia a ajuns la acel institut. Kurama incearca sa intervina inainte ca Lucy sa decimeze orasul, dar nu stie ca ea s-a schimbat intre timp, si ca e pasnica, atat timp cat e lasata in pace, sa stea cu Kouta.
Sus In jos
https://vampireknight-lov.forumgratuit.ro
Zero
Vampire Admin
Vampire Admin
Zero


Numarul mesajelor : 61
Varsta : 30
Localizare : Cross Academy
Warn :
Elfen Lied Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Elfen Lied Right_bar_bleue

Data de inscriere : 17/07/2008

Elfen Lied Empty
MesajSubiect: Re: Elfen Lied   Elfen Lied Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 6:42 pm

Elfen Lied e supertare, desi povestea e cam horror si trista Sad
Soundtrack-ul a fost exceptional, iar povestea excelenta, chiar daca a avut parti sangeroase...iar eu nu sunt adepta acestor parti ^^"...
Mi-a placut foarte mult, mai ales ca a fost destul de trist...mi-a placut trecutul lui Lucy... Sad si totusi...
Oricum, a fost un anime excelent (am stat 2 zile sa-l vad Shocked cam mult, nu? Crying or Very sad ) dar mult prea scurt >.< (ce vorbesc eu? Daca era mai lung nici nu ma uitam la el! Rolling Eyes )
Persoanjul meu preferat este...eh, oscilez intre Lucy/Nyuu, Yuka si Nana (sincer, mi-a placut si Nana Smile ) Imi plac de toate, pana la urma... dar poate putin mai mult de Nana... Very Happy
Sus In jos
http://animerpgworld.forumgratuit.ro
Byo.Shin

Byo.Shin


Numarul mesajelor : 15
Warn :
Elfen Lied Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Elfen Lied Right_bar_bleue

Data de inscriere : 17/07/2008

Elfen Lied Empty
MesajSubiect: Re: Elfen Lied   Elfen Lied Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 9:26 pm

Este un anime destul de bun. O ador pe Lucy si povestea ei.
Totusi anime-ul e putin cam infricosator, dupa parerea mea, dar e destul e
complex si plin de suspans...plecand de la personaje si grafica pana la
muzica si toate celelalte.
Unele chestii sunt destul de greu de inteles...si mi-a luat ceva timp sa inteleg ce vrea sa zica in unele episoade >.<
Sfarsitul
a fost destul de dragut si mi s-a parut potrivit pentru acest anime si
mi-a placut destul de mult...nu-mi venea sa cred ca se termina >.<
Sus In jos
Haruhi

Haruhi


Numarul mesajelor : 13
Warn :
Elfen Lied Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Elfen Lied Right_bar_bleue

Data de inscriere : 19/07/2008

Elfen Lied Empty
MesajSubiect: Re: Elfen Lied   Elfen Lied Icon_minitimeSam Iul 19, 2008 5:19 pm

Ador animeu asta,e minunat mai ales ca e horror si mei imi place tot ce e legat de asa ceva.Imi place mult poveste lui Lucy..si ador fazele alea cand omoara ea pe cineva.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Elfen Lied Empty
MesajSubiect: Re: Elfen Lied   Elfen Lied Icon_minitime

Sus In jos
 
Elfen Lied
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Vampire Knight :: Anime :: Elfen Lied-
Mergi direct la: